Tema/Şablon Seçimine Neden Dikkat Edilmeli? - Blogumu Tanıt

Çarşamba

Tema/Şablon Seçimine Neden Dikkat Edilmeli?

Tema Seçiminin Önemi


Blog yazarlığı yapanların en çok yaptığı hatalardan birisi yanlış tema seçimidir. Birçok blog yazarı tema/şablon seçimine önem vermez. Önüne gelen ilk temayı ya da hoşuna giden temayı seçer ve bloguna yükler. Seçtiği temanın teknik özelliklerine bakmaz. Blogunu ziyaret edenlerin rahatça yazılarını okuyup okumadığını düşünmez. Daha sonra da blogunun ziyaretçisinin az olduğundan şikayetçi olur.

İnternet sitesi açma amacı içinde olan herkesin tema seçimine dikkat etmesi gerekir. Nasıl önemli bir toplantıya giderken kıyafetlerimize özen gösteriyorsak aynı şekilde blogumuzun temasına da özen göstermeliyiz. Tema seçimi yaparken öncelikle kendinize şu soruyu sorun: Ben bu siteye girdiğimde rahat bir şekilde istediğim bilgiye ulaşabiliyor muyum? Cevabını 'evet' ise ilk kademeyi aşmışsınız demektir, değilse tema araştırmaya devam edin.

Blogunuzu/sitenizi açma amacınız ister kişisel kullanım olsun isterse para kazanabileceğiniz online satış sitesi kurmak olsun tema seçerken birtakım konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.Tema Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Sade Bir Tema


Şık bir tasarıma sahip sade bir tema her zaman ilk planda olmalı. Renk cümbüşü içerisinde olan kullanıcıların içeriğinize erişmesini zorlayacak bir tema seçmeyin. Çok fazla alengirli temalar hem göz yorar hem de ziyaretçilerinizin sitenizden çıkmasına sebep olur.

Kolay Erişilebilir Menü


Temanızın menü kısmı kolay bir şekilde erişilebilir olmalı. Ziyaretçiler açtığınız kategorileri, alt kategorileri ve sabit sayfaları zorlanmadan açıp içindekileri okuyabilmeli.

SEO Dostu Olmalı


Web siteleri için SEO'nun ne kadar önemli olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Arama motorların tarafından sitenizin tanınması ve yazılarınızın aramalarda üst sıralarda çıkması için SEO uyumlu bir tema şart. 

Sosyal Medya Uyumluluğu


Sosyal medya birçok site sahibi ve kullanıcı için vazgeçilmezdir. O yüzden temanızın sosyal medyaya uyumlu olması lazım. Sosyal medya paylaşım butonları ve takip butonları temada olsun ki ziyaretçileriniz kolayca sosyal medya hesaplarınızı takip edebilsin ve içeriklerinizi paylaşabilsin.

Mobil Uyumluluğu


Akıllı telefonların ve tabletlerin kullanımının artması ile temaların mobil uyumluluğunun olması daha da önem kazandı. Artık birçok kullanıcı mobilden bilgi edinmeye çalışıyor. O yüzden mobil uyumlu tema seçmeye özen gösterin.

Tema Hızı


Yavaş bir temanız varsa ziyaretçiler saniyeler içinde sitenizi terk eder. Kullanıcılar aradıkları bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak ister. Bu yüzden temanız yeteri kadar hızlı olmalı.

Güncellik


Seçtiğiniz temanın güncel olduğundan emin olun. Eski versiyonlarını indirmiş olabilirsiniz. Ayrıca güvenilir kaynaklardan tema indirmeye özen gösterin. Bazı art niyetli kişiler/firmalar tema içlerine kendi linklerini ekleyebiliyorlar.

Web sitenize tema seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden elimden geldiğince bahsettim. Eğer ziyaretçilerinizi sitenizde tutmak ve sadık bir okuyucuya sahip olmak istiyorsanız yukarıda belirttiğim özelliklere uygun bir tema seçimi yapın.

1 yorum:

  1. Bir ara çok sık tema değiştirdim. Bazen mobil uyumlu olmadığından bazen de içime sinmediğinden oldu. Blogunuzda ne paylaşacağınızı ve olmazsa olmazlarınızı belirlerseniz iyi bir tema bulup uzun süre devam edebilirsiniz.

    YanıtlaSil