Blogunuzu Tanıtmadan Önce Hangi Konulara Dikkat Etmelisiniz? - Blogumu Tanıt

Cuma

Blogunuzu Tanıtmadan Önce Hangi Konulara Dikkat Etmelisiniz?

blog nasıl düzenlenir


Çoğu blog yazarının ortak sorunu yazılarının okunmaması ya da çok az okunmasıdır. Yani daha fazla kişiye ulaşmak ve bloga ziyaretçi çekip okuyucu/takipçi kazanmak için çabalar dururuz değil mi? 

Blogumu Tanıt, bir blog tanıtım sitesi olduğu için haliyle birçok arkadaşım bloglarını tanıtmam konusunda yardımcı olmamı istiyorlar.  Elimden geldiğince blog tanıtımı konusunda yardımcı oluyorum. Fakat, bazı arkadaşlarıma tanıtım yapmadan önce bloglarındaki eksiklikleri gidermeleri gerektiğini söyleyen uzun mailler atıyorum. Bu maillerden derleme yaptığım bu yazımın faydalı olduğunu düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Tavsiye Makale: Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır?


Blogunuzda Düzenlemeniz Gereken Kısımlar

A. Makalelerinizi Düzenleyin ve Blogunuzu Güncel Tutun

Bir blogun en önemli unsuru makaleleri yani içeriği olduğu için ilk önce yazılarınızda düzenlemeniz gerekecektir. Ayrıca blogunuzu güncel tutmanız gerekiyor. Kırk yılda bir makale yazarak ne blogunuza hit çekebilirsiniz ne de blogunuzu tanıtabilirsiniz.

1. Eğer makaleleriniz kopya, sağdan soldan çalınarak elde ettiğiniz içeriklerden oluşuyorsa ne benim zamanımı ne de kendi zamanınızı boşa harcayın. O blogu tanıtmanıza gerek yok. Özgün içeriğin öneminden burada detaylıca bahsettim.

2. Makaleleriniz çok kısa ise ne ziyaretçiler tarafından ne de Google tarafından sevilirsiniz. O yüzden biraz emek vererek uzun makaleler yazmaya çalışın. Genel olarak 200-300 kelime kelime uzunluğu bakımından uygun olarak söylenir, fakat daha uzun içerikler üretmek sizin yararınıza olacaktır.

3. Makaleleriniz okuyucuya fayda sağlasın ya da güzel vakit geçirmesine imkan sağlasın. Örneğin, bu yazım birçok kişiye fayda sağlayan bir makale olacaktır. Fakat kişisel blogumda yayınladığım bir şiirimin kimseye faydası dokunmaz, ama okurken güzel vakit geçirmenizi sağlayabilir. O yüzden okuyucuların okuduklarında memnun kalacağı içerikler üretin.

4. Yazılarınızda noktalama yanlışları ve imla hataları varsa muhakkak düzeltin. Makaleniz ne kadar faydalı ve kaliteli olursa olsun, bu hatalar yazınızı değersiz kılacaktır.

5. Makalelerinizde dikkat çekici ve göz yormayan görseller kullanın. Hareketli ve parıltılı görseller okuyucuyu rahatsız edebilir. Ayrıca mümkün olduğunca yüksek çözünürlükte resimler kullanın.

6. Yazılarınızın tamamını değil de bir kısmını göstermeniz daha iyi olacaktır. Hem sayfalarınızın görüntülenmesi artar hem de blogunuzun anasayfası düzgün bir görünüm içinde olur. Bunun için devamını oku'yu kullanabilirsiniz.

7. Yazılarınızı belirli bir yazı fontu ile yazın. Farklı farklı yazı fontu kullanmak pek de göze hitap etmez. Dikkat çekmeniz gereken kısımlarda değişik stiller kullanabilirsiniz hatta renkli de yapabilirsiniz.

tema düzenleme

B. Blogunuzun Görünümüne Özen Gösterin


Bloglarda en çok önem verdiğim konulardan birisi de görünümdür. Çünkü sitenize giren kişi düzensiz bir blog ile karşılaşırsa bir saniye bile durmadan terk edecektir. Kendinizi düşünün; yazıları ve görselleri kaymış, göze hitap etmeyen sitelerde dolaşmak ister misiniz? Sanırım, hayır.

1. Öncelikle kendinize ve blogunuzun içeriğine uygun tema seçin. Temanız ne kadar sade olursa o kadar iyi olur. Blogger'ın kendi temalarını da kullanabilirsiniz, fakat birçok ücretsiz şablon var. İndirip kolayca blogunuza yükleyebilirsiniz. Eğer teknik konularda sıkıntılı iseniz bir arkadaşınızdan yardım alarak temanızı düzenleyebilirsiniz.

2. Temanızda İngilizce karakter kullanmamaya özen gösterin. Türkçe içerikli bir blogda İngilizce kategori veya eklenti başlıkları hoş durmaz.

3. Blogunuzun üst kısmında ya bir logonuz olsun ya da sitenizin açıklama kısmı yani sloganı bulunsun. Okuyucular logoya ya da slogana bakarak sitenizin hangi konuda olduğunu anlayabilsin. Ayrıca markalaşma adına atılması gereken adımlardan birisi de blogunuza logo belirlemenizdir.

4. Tema değişikliği yapınca yazılarda ve görsellerde kaymalar olabilir. Kontrol edip düzeltin. Mesela geçen blogumda bir reklam footer kısmına gitmiş her nasılsa. Fark edince hemen düzelttim.

C. Blogların Olmazsa Olmaz Sayfaları


Çoğu arkadaşta bu soruna rastlıyorum. Blogunda ne hakkımda kısmı ne de iletişim kısmı var. Tamam hakkınızda bilgi vermek istemiyor olabilirsiniz, fakat okuyucu takip ettiği blog ve yazarı hakkında bilgi sahibi olmak ister. Hakkımda kısmına girdiğinde en azından bu blogun hangi içerikler hakkında yazdığını bilmek ister. Ya da size danışacağı bir konu vardır, sizinle iletişime geçmek ister. O yüzden;

1. Blogunuza ''Hakkımda'' sayfası ekleyin. Kısaca kendinizden bahsedin. Eğer kişisel bilgilerinizi vermek istemiyorsanız anonim olarak yine kendinizden bahsedebilirsiniz. Bu sayfayı oluşturmada sıkıntı yaşıyorsanız benzer başarılı blogları inceleyin. (Bu sayfaya bir fotoğrafınızı da ekleyebilirsiniz. Özellikle kişisel bloglar)

2. Okuyucularınızın size ulaşabilmesi için bir ''İletişim'' sayfası oluşturun. Herhangi bir konu hakkında sizden yardım almak isteyen olabilir ya da blogunuzla ilgili bir tavsiyede bulunmak isteyen olabilir. Veyahut şirketlerden reklam teklifi etmek isteyen olabilir değil mi? O yüzden geç kalmadan bu sayfayı açın.

3. İletişim sayfanızda dikkat etmeniz gereken konu: çok fazla özel bilgi vermemenizdir. Ev adresinizi, telefon numaranızı sakın ola koymayın. Kötü niyeti insanların olduğu bir devirde yaşıyoruz maalesef. Dikkatli olalım. Mail adresinizi veya sosyal medya hesaplarınızı eklemeniz yeterli olacaktır. Ya da sadece iletişim formu da koyabilirsiniz.

blog eklenti düzenleme

D. Blogunuzda Bulunması Gereken Eklentiler


Bloguzun aslında görünümü ile alakalı olan eklentileri ayrı bir şekilde anlatmak istedim. Sitenizin header (üst), sağ sidebar, sol sidebar ya da footer (aşağı) kısımlarına ihtiyacınız olan eklentileri kurmanız gerekir. Peki blogunuza hangi eklentileri kurmalısınız? ( kişiden kişiye değişebilir)

1. Kategori (etiket) Eklentisi: Ben bloglarda kategori eklentisine çok önem veriyorum. Çünkü okuyucular kategoriler sayesinde rahat bir şekilde istediği bilgiye ulaşabiliyor. Blogger ın kendi etiket eklentisini kullanacağınız gibi Blogger eklentileri paylaşan sitelerden farklı türlerde zevkinize göre eklenti seçebilirsiniz.

2. Popüler Yazılar Eklentisi: Okuyucuları diğer yazılarınızı okumalarını sağlamak için bu eklentiyi kurmanızda fayda var. Bu eklenti sayesinde çok okunan yazılarınıza kolayca ulaşabilirler.

3.  Son Yorumlar Eklentisi: Blogunuzdaki son yorumları görmek isterseniz bu eklentiyi de kurabilirsiniz.

4. Blogger'ın Google Friend Connect (izleyiciler) eklentisi: Muhakkak kurun. Okuyucularınız yazılarınızı buradan kolayca takip edebilsin.

5. Eposta Aboneliği Eklentisi: Bu eklentiyi de kurmanız önemli. Okuyucularınızın email ile yazılarınızı takip edebilmesi açısından önemlidir.

6. Çok fazla eklenti kurmak blogunuzu yavaşlatacağından gereksiz eklentilerinizden kurtulun.

7. Sosyal Medya Eklentileri: (Aşağıda bahsedeceğim)

E. Sosyal Medya Hesapları ve Eklentileri


Bu yazım blogunu tanıtmak ve sitesine ziyaretçi çekmek isteyenlere özel yazıldığı için ''sosyal medya'' nın önemine değinmemek olmazdı. Blog tanıtımda sosyal medya, çok önemli bir konumdadır. Bu konuda Blog Tanıtımında Sosyal Medyanın Önemi adlı yazımda detaylıca bahsetmiştim; okuyabilirsiniz.

1. Blogunuzun sosyal medya hesabı yoksa vakit kaybetmeden hemen Facebook sayfası, Twitter hesabı, Google+ sayfası, görsel çok kullanıyorsanız Instagram, Pinterest veya Flickr hesabı, Stumbleupon gibi imleme sitelerinden hesap açmalısınız. Madem blogunuzu tanıtmak geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsunuz sosyal medyaya önem vermelisiniz.

2. İstediğiniz sosyal medya hesaplarını açtıktan sonra blogunzu temsil eden görselleri hesaplarınıza yerleştirin. Aynı resimler olması takipçileriniz için blogunuza aşinalık sağlayacaktır. Ayrıca hesaplarınza blogunuzun linkini eklemeyi unutmayın.

3. Sosyal medya hesaplarınızın eklentilerinizin eklentilerini blogunuzda kullanmayı ihmal etmeyin. Temanızın işlevselliğine göre sosyal medya ikonlarını header ya da footer kısımlarına ekleyin.

4. Yazılarınızın altında sosyal medya paylaş butonlarını ekleyin. Bazı temalar hazır halde gelebilir, eksikse sonradan siz de manuel olarak ekleyebilirsiniz.

Sonuç:

Blogunuzu tanıtmadan önce yukarıda bahsettiğim konulara dikkat ederseniz eminim çok daha başarılı olacaksınız. Güncel olmayan, kopya içerikli, teması kötü, içinde birkaç içerik bulunan blogları tanıtmaya çalışmak hem anlamsız hem de size hiç bir şekilde fayda sağlamayacaktır. Okuyucu bloga girdiği zaman hem görünüşünden hem de makalelerin içeriğinden hoşnut kalması lazım. O yüzden ben de bloglarında eksiklikleri olduğunu düşündüğüm arkadaşlara bu tavsiyeleri veriyorum.

Blogunuz kendine gelene kadar biraz sabredin. Önceliğinizi yazmaya yani kaliteli, özgün, faydalı veyahut eğlenceli içerikler oluşturmaya ayırın. Zaten sonrası gelecektir. Makalemde değinmemi istediğiniz bir konu, öneri ve eleştiriniz varsa yorum yazabilirsiniz. Siz de blogunuzu tanıtmak isterseniz buradan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Hepinize başarılar dilerim.

8 yorum:

 1. Gerçekten yararlı bir konu olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Yazının sonunda da yazdığınız gibi, eğer başarılı içerikler üretiyorsanız blogunuzda gerçekten emeğinizin hakkını almak için sabretmeniz gerekmekte. Bir de yazının başında geçtiği gibi mutlaka blogunuzu güncel tutun, ben bir süre salladım, pişmanım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarlığında sabır çok önemli. Ama sabrettikten sonra da herkes emeğinin karşılığını alıyor. Biraz blogunuzu boşladınız ama yeniden yazmaya başladınız, bu büyük adımı atabildiniz gerisi gelir:)

   Sil
 3. Ben blog konusunda yeniyim hala vakit buldukça yeni şeyler bulmaya ve öğrenmeye çalışıyorum Bloğuma girdiğinizde sizde göreceksiniz yeni olduğum her yerinden belli olacak.Bu yazı evet bilgilendirici benim açımdan da öyle olduğu kaçınılmaz. Lakin ben bunları okumaktan ziyade bloğumanasıl yerleştireceğim kısmında sıkıntı yaşıyorum :) en çok bu konuda yardıma ihtiyacım var. Teşekkür ederim güzel günleriniz olsun.. http://sekeradamca.blogspot.com.tr/ Yüksel ŞEKER

  YanıtlaSil
 4. https://gedestyle.wordpress.com desteklerinizi bekliyorum

  YanıtlaSil
 5. Herkesin işine yarayabilecek bilgiler bulabileceği bir blog yapmaya çalışıyoruum göz atarsanız sevinirim :)
  https://gizemmozdemiiir.blogspot.com.tr/?m=1

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar. Blog tanıtımında sıkıntı çeken ( benim gibi) bloggerlar için çok faydalı bir site olmuş. Ben de uzun süredir ihmal ettiğim blogumu tekrar güncellemeye başladım. En kısa zamanda blog tanıtım yazımı göndereceğim. Özellikle bayanların ilgisini çekecek konulara yer verdiğim sitemi ziyaret ederseniz sevinirim
  https://sihirliinciler.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil