Araflı Şehrazad Anne Çocuk Blogu - Blogumu Tanıt

Cumartesi

Araflı Şehrazad Anne Çocuk Blogu

Blog Adı: Araflı Şehrazad
Kategori: Anne & Çocuk
Blog Linki: http://www.araflisehrazad.com/

Blog Tanıtımı

Merhabalar,

Ben Selin. 79 Ankara doğumluyum, bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Şu anda da ikinci üniversite çocuk gelişimi ön lisans okuyorum. Bunların yanında Otizm Dostları Derneği –ODDER üyesiyim ve sosyal medya hesaplarını yönetmeye çalışıyorum.

Korku filmi gibi bir doğum geçirmiş ve oğlunun ilk iki haftasını gelecekte ne olacağını bilemeden yoğun bakım kapılarında geçirmiş bir anneyim. Böyle başlayan bir sürecin sadece iki hafta sürmesi beni mucize kelimesi ile ilk kez tanıştırdı.
blog tanıtım yazısı


İlk zamanlarında yaşadığım doğumun travması, prematüre bakımı isteyen bir bebek, çok zor bir iş hayatı derken iki yıl geçti. Önümde tek kelimesi bile olmayan, istediği şeyi gösteremeyen, iletişim kuramayan, kreşe uyum sağlayamayan, sonradan adının “literal bakış” olduğunu öğrendiğim, kendine özgü bir yan yan bakma tarzı olan oğlumun; gezdiğimiz bilumum pedagoglardan sonra “atipik otizm‘li” olabileceğini öğrendik. Derhal özel eğitim sürecimiz başladı. O başlangıçtan itibaren 6 ayda gözle görülür bir düzelme yaşadık. Bu da ikinci mucizemizdi.

anne çocuk blogu


Bu arada gördüm ki iletişim kuramayan oğlum, sembollere çok meraklı. İki buçuk yaşından beri rakamları okuyabiliyor. Bu da beni Türkiye’de pek tanınmayan ve Türkçe kaynak çok fazla olmayan hiperleksi ile tanıştırdı.

Ben otizm ile ilk tanıştığımda kendimi çok yalnız hissetmiştim. İnternette bulduğum tecrübeler arasında iyi sonuçlanan öykülerin azlığının sıkıntısını çekmiştim. Tünelin ucunda ışığı görmemizin, ”yalnız ve umutsuz olmayın, bakın böyle öyküler de var” demek için bana bir fırsat yarattığını düşünerek, yaşadıklarımı, aldığım notları, bu süreçte öğrendiklerimi, gelecekte yapmak istediklerimi yazmaya başladım.

Yazılarım otizm, yaygın gelişim bozukluğu, hiperleksi ve genel olarak annelik hakkında genellikle. Paylaşmak için beklerim.

4 yorum:

 1. Çok iyi yapmışsınız. Benim de yeğenim otizm tanımlı. Özel eğitim ile özel tadavilerin sonucunda ilerleme görüyorum. Ümidim ve bazı uzmanlarla konuşmam 2-3 sene sonrasında normal çocukları yakalayacağını söylendi. Yalnız anne - baba davranışlarının da bazı noktalarda belirleyici olduğunu düşünüyorum. Yapacağına inanır ve davranışsal olarak desteklenirse çok büyük aşama kaydediyor. Umuyorum ki diğer çocuklarda büyük gelişme gösterir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Çok teşekkür ederim. Umarım yazılarım yararlı olur.
   Yeğeninizdeki gelişmelere çok sevindim. İnşallah iyi bir eğitimle hedefleri yakalayacaktır. Kaç yaşında şu an?
   Yazdıklarınızla tamamen hemfikirim. İnanç, destek ve çaba sonucu belirleyecek kadar önemli şeyler bu süreçte.
   Sevgiler.

   Sil
 2. Iyi ki yazip baska annelere yol gösteriyorsunuz.

  YanıtlaSil