Tanıtım Yazısı Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? - Blogumu Tanıt

Cumartesi

Tanıtım Yazısı Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

tanıtım yazısı nedir, nasıl yazılır?

Blog yazarlığı ile uğraşan birçok kişi tanıtım yazısı kavramı ile aşinadır. Az ya da çok tanıtım yazısının ne olduğunu bilir. Yeni yeni blog hayatına adım atan yazarlar bu kavramı tam olarak kavrayamamış olabilir. Ama öğrenmek geç değil.

Tanıtım yazısı ''bir konuyu tanıtan makaleler'' olarak algılansa da durum o kadar basit değil. O yüzden bu yazımda ''Tanıtım yazısı nedir?'', ''SEO Uyumlu ve Etkili Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?'' gibi sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Bir web sitesini, ürünü, markayı veya hizmeti tanıtmaya yarayan; içerisinde belirlenmiş anahtar kelimeye backlink verilen makalelerdir. Yani tanıtım yazısı, ürününüze kolayca ulaşılmasına imkan sağlar ve en kaliteli reklam türlerindendir. Ayrıca seçtiğiniz anahtar kelimede yükselmenizi sağlayarak ziyaretçi sayınızı organik, doğal bir şekilde, artırmanıza yardımcı olur. Tabi ki Google bu doğallıktan etkilenir ve sitenizi üst sıralara çıkartır.

Tavsiye Makale: Blogumuza Ne Zaman Backlink Almalıyız?

Tanıtım yazısının bu kadar önem kazanmasının merkezinde Google'ın getirdiği güncellemeler yatar. Yeni gelen güncellemeler ile birlikte tanıtım yazıları ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak mümkün. Hatta Google tanıtım yazılarını teşvik ediyor. Hal böyle olunca birçok şirket ve web sitesi yazarı sitelerinin ya da ürünlerinin tanıtımını yapan makaleleri yayınlatacak yerler arıyor. İşte bu durum blogları tanıtım yazısı yayınlatılacak en iyi mecralar haline getiriyor. O yüzden tüm blog yazarlarının tanıtım yazısı kavramını bilmesi ve nasıl etkili bir tanıtım yazısı yazılır öğrenmelidir.

SEO Uyumlu Etkili Bir Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Tanıtım yazısını hafife almamak gerekir. Makalenizde dikkat edeceğiniz bir kaç küçük detay ile istediğiniz istediğiniz anahtar kelimede arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Ayrıca tanıtım yazısı yayınlatacağınız sitede de seçici olmanız sizi uzun vadede başarılı kılacaktır. Şimdi tanıtım yazısı yazarken nelere dikkat etmemiz gerekir buna değinelim. (Aşağıda belirtilen konular tabi ki de profesyonel SEO kapsamında değildir. Basit ama SEO açısından dikkat edilmesi gerekn önemli noktalardır.)

Özgünlük

Özgün içerik üretmek hem blog yazıları hem de tanıtım yazıları için vazgeçilmezdir. İçerik üretimi konusunda en çok üzerine durulan konu özgün içeriktir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için makalelerinizin özgün olması gerekir. Ayrıca Google kopya içerik yayınlayan siteleri cezalandırıyor. Kopya içerik kullanarak makale yazmanın etik olmadığını söylememe bile gerek yok.

Tavsiye Yazı: Özgün İçeriğin Önemi

Faydalı ve yeterli içerik

Herhangi bir makale yazımında içerik nasıl önemliyse tanıtım yazısı yazarken de dikkat edilmesi gereken en önemli konu içeriktir. Tanıtımını yapacağınız siteniz veya ürününüz hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız ki kaliteli bir içerik oluşturabilesiniz. Okuyucu, tanıtım yazısında aradığını bulabilmelı. Yetersiz bir makale yazarsanız okuyucu makalenin tamamını okumadan çeker gider. 

Yazacağınız konuda yeterli bilgiye sahip olmakla iş bitmiyor. Okuyucu makaleyi bilgi almak için okur değil mi? Tanıtım yazınız okuyuculara fayda sağlamıyorsa o makalenin hiç bir önemi yoktur. Faydalı ve bilgi verici bir makale yazmalısınız ki takdiri hak edesiniz. Ayrıca faydalı olmayan bir makale Google'dan da düşük puan alır ve aramalarda arka sıralara itilir. 

Örneğin; Akıllı telefonlar konulu bir tanıtım yazısı yazacaksınız. Akıllı telefonların tarihi, gelişimi, günümüzde kulanım alanları, hayatımızı nasıl kolaylaştırdığı hakkında bilgi vermeniz gerekir. Okuyucu bu makaleyi okuduğu zaman akıllı telefonlar hakkında aklındaki tüm sorulara cevap
bulabilmelidir.

Zaten SEO'nun temel amacı da okuyucaya/ziyaretçiye faydalı ve kaliteli bir içerik üretmektir. Profesyonel SEO çalışmaları yapmasanız da faydalı ve bilgilendirici içerik üreterek üst sıralara çıkmanız mümkün.

Tavsiye Yazı:  Arama Motoru Optimizasyonu/SEO Süreci

Anahtar kelime

Tanıtım yazısında önemli bir kavram da anahtar kelimedir. Makalenizi yazmadan önce detaylı bir anahtar kelime analizi yapmanız  gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken rekabeti yüksek kelimeler yerine daha az rekabet alan uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçmektir. 

Örneğin; Kadın modası yerine, kadın ayakkabı modası veya 2015 kadın ayakkabı modası gibi biraz daha spesifik kelime öbeklerini tercih ederek daha kolay bir şekilde aramalarda üst sıralara çıkabilirsiniz. 

Makale uzunluğu

Tanıtım yazısının içeriği kadar makalenin uzunluğu da önemlidir. En az 150-200 kelimelik bir makale yazılmalıdır. İdeal kelime sayısı 400-500 olmasına karşın gerekirse daha da uzun bir makale yazılmalıdır.  

Tanıtılacak ürün/site 300 kelimede tanıtılabilirken sırf makale uzun gözüksün diye bunu 750 kelimeye çıkarmak ya da detaylı bir konuyu 200 kelimede yazmaya çalışmak yapılacak en büyük yanlışlardandır. Böyle bir hataya düşerseniz okuyucu kaybetmek kaçınılmazdır.

Alt başlık

Tanıtım yazısında diğer önemli olan bir konuda alt başlıktır. Alt başlıklar ile tanıtım yazınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Alt başlıklar sayesinde makalenin konusu çok daha rahat bir şekilde anlaşılır.

Örneğin; ben de bu makalemde alt başlık kullandım. Tanıtım yazısı, nasıl yazılır alt başlıklarını kullandım. Ayrıca tanıtım yazısı nasıl yazılır alt başlığında yeniden alt başlıklar kullandım. Bu şekilde daha anlaşılır değil mi? Uzun makalelerinizde alt başlık kullanmayı bir adet haline getirmelisiniz.

İmla ve yazım kuralları

Tanıtım yazısı imla ve yazım yanlışlarından arındırılmalıdır. Bunun için makaleyi yazdıktan sonra bir kaç kere okumak da fayda var. Yazınız her ne kadar kaliteli ve doyurucu bir içerik olsa da yazım imla ve yazım kurallarına dikkat etmezseniz ziyaretçilerinizi kaybedersiniz.

Linkleme

Kaliteli ve özgün içerikler üreten ve güncel olan siteler size link verirse Google gözünde siteniz değerli olur. Tanıtım yazısının asıl amacı da linkleme olduğu için makaleleri yazarken link eklemeye özen göstermelisiniz. Eğer makale sizin tarafınızdan hazırlanmamışsa ve sitenizde yayınlatılacaksa bile aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

 • Linklemede en önemli, konu link sayısıdır. Tanıtım yazısının uzunluğuna göre link sayısı değişse de en fazla 3 link eklenmesi doğru görülüyor. 
 • Eklenecek linklerin yalnızca bir siteye yönlendirilmesi lazım. Örneğin, Blogumu Tanıt için yazılan bir tanıtım yazısında blogumutanit.com'a bir link, musaozsari.com'a bir link çıkışı verilmez. Hepsi Blogumu Tanıt'a yönlendirilmelidir.
 • Bir link anasayfaya, www.blogumutanit.com'a diğerleri de farklı sayfalara ya da kategorilere, (http://www.blogumutanit.com/p/blo.html) veya (http://www.blogumutanit.com/search/label/Blog%20Yazarl%C4%B1%C4%9F%C4%B1) verilmelidir. 
 • Ayrıca anahtar kelimeye verilen linkler dışında indexsiz url de verin. Örneğin; tanıtım yazısı içerisinde www.blogumutanit.com olarak da bir link eklenmeli. Bunun size faydası ne kadar çok indexsiz url mevcutsa sitenizin  kadar çok tanıtıldığı anlamına geliyor.
 • (Linkleme ile ilgili bilgiler http://www.seohocasi.com/'dan alınmıştır.)

Görsel ve video kullanımı

Makalenizin özgün ve bilgilendirici olması yeterli değildir. Tanıtım yazınızı en az 1 görselle desteklemelisiniz. Son zamanlarda görsel ağırlıklı içerikler daha çok okunur hale geldiği için güzel bir görsel seçerek tanıtım yazınızın daha çok okunmasını sağlayabilirsiniz.

Makaledeki görsel kavramını ormandaki ağaca benzetiyorum. Ağaçsız bir orman görünüş olarak ne kadar yavan durursa görseli olmayan makale de öyledir. 

 • Seçeceğiniz görsel tanıtım yazınızı temsil etmeli. Alakalı bir görsel seçerseniz makale daha etkileyici bir görünüm alır.
 • Tanıtım yazınıza ekleyeceğiniz görseli ücretsiz fotoğraf/resim indirme sitelerinden elde edebilirsiniz. Ama en güzeli kendi görselinizi kullanmanızdır. Eğer buna imkanınız yoksa ücretsiz görseller üzerinde yapacağınız küçük değişiklikler ile görselleri tanıtım yazılarınıza daha uygun hale getirebilirsiniz.
 • Görsel çözünürlüğüne de dikkat etmeniz de fayda var. Çözünürlüğü düşük görseller okuyucuyu yazınızdan soğutabilir. 
 • Görsellerinize tanıtım yazınızla alakalı isimler verin. Ayrıca alt tag eklemeyi de unutmayın. Görsel aramalarından da blogunuza hit geleceğini unutmayın.

Bu yazımda ''Tanıtım Yazısı Nedir? Etkili Bir Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? Tanıtım Yazısında Nelere Dikkat Edilmelidir?'' konulara değindim. Tanıtım yazısı hakkında verdiğim bilgiler umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınız benim için çok değerli. Ayrıca makaleye eklemek istediğiniz bir konu olursa lütfen çekinmeden yorum yazın. Bir sonraki yazımda blog tanıtım yazısı nasıl yazılır? ondan bahsedeceğim.

Sitenizin sıralamasında çok önemli bir yere sahip olan makaleleri 10 Liradan başlayan fiyatlarla SadeceOn’da bulabilirsiniz. Siz de benzersiz, özgün seo uyumlu makale yazdırma konusunda hizmet almak isterseniz hemen SadeceOn’a gelin ve birbirinden yetenekli makale yazarları ile çalışma fırsatını yakalayın. En uygun fiyatlarla istediğiniz kadar makaleye, istediğiniz kelime sayısıyla sahip olabilirsiniz.

Sitenizin sıralamasında makale kadar önemli olan tanıtım hizmetlerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Ekonomik blog tanıtımı ücreti ile sitenizi daha geniş kitlelere duyurabilirsiniz. İster blog tanıtım yazısı alarak, ister blog backlink hizmetlerinden faydalanarak sitenizin yükselmesi için faydalı çalışmaları satın alabilirsiniz.

14 yorum:

 1. Çok güzel bilgiler. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Bir kez okudum ama kaydettim tekrar okuyacagim. Bu anahtar kelime analizini tam anlayamiyorum. Ben blogdaki kategorilerimle ilgili anahtar kelime yaziyorum daha mi fazla yazmaliyim. Yoksa bu tamamen farkli bir konu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Derya Hanım,

   Makaleyi okuyunca az da olsa bilgi sahibi olursunuz. Siz makaleleriniz yazmaya devam edin. Anahtar kelime ile ilgili yakında detaylı makale yazacağım. Sanırım tüm sorularınıza cevap olacaktır.

   Sil
 3. Sabirsizlikla bekliyorum .

  YanıtlaSil
 4. evet güzel bir yazı

  YanıtlaSil
 5. bu güzel paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Çokk kaliteli ve düzenli bilgiler için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 8. gayet etkili özgün bir makale bence :)

  YanıtlaSil
 9. Düzenli bilgiler için teşekkür ederim

  YanıtlaSil

 10. gerçekten uzun zamandır bu kadar güzel ve keyifle okuduğum bir içerik olduğunu hatırlamıyorum, emeklerinize sağlık dolu dolu bir makale okudum fazlası ile bilgilenmiş oldum teşekkürler. bende https://webly.com.tr/k/makale/ buradaki freelancer üyelerden makale satın al yapıyordum . daha iyi inceleceğim artık.

  YanıtlaSil