Blogumuza Ne Zaman Backlink Almalıyız? - Blogumu Tanıt

Pazar

Blogumuza Ne Zaman Backlink Almalıyız?

Backlink Nedir?

Backlink, bir sitenin başka bir siteye verdiği link sistemidir. Örnek vermek gerekirse, siz blogunuzda Blogumu Tanıt hakkında bir yazı düzenliyorsunuz. Ve bu yazınızda www.blogumutanit.com şeklinde veya ''blog tanıtım sitesi'' kelimesine link yerleştirerek blogumu backlink vermiş oluyorsunuz. Bu durumda bana verilen backlink sayesinde Google'ın gözünde sitem değerli olmuş oluyor. Önemli olan güncel ve kaliteli bloglardan backlink almaktır. 

Backlink, birçok blog yazarı arkadaşın hata yaptığı bir konudur. Sitelerini açar açmaz backlinkler almaktalar; fakat bunun zararını ileride çok fazla görüyorlar. Backlink aldığınız site arama motorlarında herhangi bir öneme sahip değilse size hiç bir faydası olmaz. Sitenize ilk haftadan backlink almaya başlamak zararınıza olur. Sitenize backlink almak için alan adı yaşınızın en az 1 ay olmasını bekleyin ve çalışmalarınızı 1 ay sonra başlatın.

blogumuza ne zaman backlink almalıyız

Nerelerden Backlink Almalıyız? Nerelerden Almamalıyız?

Forumlarda tanıtılan paketlerin size bir faydası olmayacaktır. Olursa da geçici bir süre çözüm olacaktır çünkü forumlarda dikkatinizi çektiyse 10 adet paravan blog açımı diyor. Bu kişi 10 adet paravan blog açıp 10 günde 1 yazı ekleyerek siteyi sadece 10 gün aktif tutuyor fakat geriye kalan günlerin hiç birisinde site aktif olarak kullanılmıyor işte bunun size bir faydası olmayacaktır. Bu paravan bloglardan sizlere verilen linklerin, tanıtım yazılarının faydasını çok az göreceksiniz.

Link çöplüğüne dönmüş sitelerden backlink almamanızı tavsiye ederim. Forumlarda veya başka bir yerde PR5,PR8,PR7 sitelerden backlink deniliyor fakat bu sitelerden kaç kere link çıkılmış buna hiç dikkat ettiniz mi?

Sitenizin kategorisi sadece sağlık sitesidir; fakat siz gidip de teknoloji sitesinden backlink alırsanız bunun faydasını fazla göremezsiniz. Backlink alırken rakiplerinizden almalısınız özellikle sürekli ilk sayfadan düşmeyen rakiplerinizin sitelerinden backlink almak sitenize büyük fayda sağlayacaktır.

Backlink alınan sitenin güncelliğe mutlaka dikkat edin. Her gün güncellenen ve popüler sitelerden backlink almak büyük fayda sağlayacaktır ayrıca içi boş yazılar ve ne dediği bilinmeyen makalelerin bulunduğu bir site işinize yaramayacaktır.

Sitenize en büyük etkiyi edebilecek siteler; edu, gov, mit gibi sitelerdir. Bunlar devlet siteleri olduğundan arama motorları üzerinde çok fazla etkisi vardır; hatta sitenizi anahtar kelimenizde ilk sıraya bile taşıyabilirler. Fakat internet üzerinde birçok edu site mevcut bunların birçoğu üyelik kabul ediyor ve bunlar da diğer siteler gibi link çöplüğüne dönmüş durumda. Bu sitelerden link almakta size pek bir fayda sağlamayacaktır. Bunun için sadece site sahibinin içerik ekleyebildiği edu sitelerden backlink almalısınız.

Sitenize sosyal medya üzerinden backlinkler ve linkler gönderin. Arama motorlarının en çok sevdiği şey sosyal bir sitedir. Sitenizi sosyal medya üzerinde aktif tutun. Backlink alabileceğiniz bir kaç sosyal medya platformu; Facebook, twitter, youtube, google+, linkedin, pinterest, disqus. Bunların hepsi en az PR5 alan adıdır.

Sitenizi dizinlere kaydederek buralardan backlinkler alın. Dünya'nın en büyük ve en önemli dizin sitesi; DMOZ'dur ayrıca DMOZ, Google gibi büyük arama motorlarıyla iş birliği içerisindedir. Sitenizin anahtar kelimelerde, indesklemelerinde hızlanması için DMOZ dizinine başvurunuzu gönderip backlink almaya bakın.

Sitenize profil backlinkler edinin.

Önemli bloglardan blog yorumu yaparak backlinkler edinin. Özellikle onaylama sistemiyle çalışan blogları tercih etmenizde büyük fayda var.

Sitenizin forum tanıtımlarını hiç eksik etmeyin. Sitenizi forumlarda tanıtarak backlinkler edinin. Backlink edinebileceğiniz bir kaç forum sitesi; WMAraci.com, fuub.net, iyinet.com, sevdaligul.com, webmastersitesi.com, r10.net, webkurnaz.com.

Bu yazımda backlink almak hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yukarıdakilere dikkat ettiğiniz sürece siteniz backlink açısından önemli bir yere varacaktır. Bu sayede de hem Google gözünde değeriniz artacak hem de yükselmek istediğiniz anahtar kelimelerde hızla yükseleceksiniz.

16 yorum:

 1. Off yine bana çince gibi gelen seyler okudum. Ne kadar çok teknik detay var dikkat edilmesi gereken. Bütün bunlari hallederken yazacak motivasyon kalmiyor. Yine dr yaziyi kaydettim yarin tekrar okuyacagim.

  YanıtlaSil
 2. Biraz karışık gibi görünen kavramlar. Fakat zamanla araştırarak bu bilgiler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Blog yazarlarının ilk önce önem vermesi gereken kaliteli bir içerik üretmektir. Daha sonra bu gibi detaylara dikkat ederseniz blogunuz daha da değerli hale gelir. Siz motivasyonunuzu kaybetmeyin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tesekkür ederim. Insan hepsini ogrenmeliyim diye düsünüyor ama mümkün degil. Blogumu tanit sayesinde basladim blogcu arkadaslari tanimaya ve dayanisma inanilmaz. Ben bildigim gibi devam edeyim simdilik.

   Sil
 3. Gidip parayla backlink almayın, beleş olanında da epey bir uzak durun tabii. Ee hiç mi backlink almayacaksınız. Blog yazıyoruz burada hepimiz, arkadaşlıklar edinin bloglarda birbirinize link verin. Bir markayı tanıtan bir blog değilseniz gidip PR6-7-8 backlink sizin işinize yaramayacaktır çünkü.

  Güzel yazı hocam teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi backlink alacağımız siteleri iyi incelemek lazım. Sırf pr si yüksek diye bir siteden backlink alınmamalı. Kaldı ki PageRank değeri artık o kadar da önemli değil. Kaliteli ve özgün içerik üreten site ve bloglardan backlink alınmalı. Bir yol da kendinizi tanıtıp faydalı içerikler üretmeniz. Bu şekilde birçok kişi size doğal yollardan backlink sağlayacaktır.

   Sil
 4. İsimlerini verdiğiniz sitelerde blogumuzu nasıl tanıtacağız? Ben de diğer arkadaşım gibi biraz yabancıyım sanırım böyle durumlara:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Wmaracı gibi forumlara direk üyelik başvurusunda bulunabilirsiniz. Bazen üyelikler kapalı oluyor. O yüzden başvurunuz kabul edilmez ise daha sonra tekrar başvurabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildikten sonra sitelerin yeni bloglar bölümü vardır. Orada blogunuzun tanıtımını yapabilirsiniz. Yakın zamanda sizin de yorumunuza istinaden wmaracı hakkında bir tanıtım yazısı düzenleyeceğim.

   Sil
 5. Teknik bilgiler ne kadar fazla ya..Allahtan siz yazıyorsunuz da bilgileniyoruz yani:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet teknik bilgiler fazla, ama zamanla birer ikişer öğrendikçe yük hafifliyor:) Ben de öğrendikçe faydalı bilgiler sunmaya çalışıyorum.

   Sil
 6. Kaliteli, yol gösterici bir yazı olmuş, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 7. Yorumunuz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Çok yabancı kelimeler kullanmissiniz. Backlink ne demek bildiğimiz linki ler mi? Bunları öyle her isteyen alıyor mu kopyala yapıştır mi yani? Gerçekten çok yabancıyim. Bilmeyen yapmasın mi ya da nasıl öğrenilir bir öneri lutfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kısaca backlinki anlatmaya çalıştım makalemin başında. Sadece onu anlasanız da yeterli olur. Dediğiniz gibi biraz yabancı kelime çok yeni yazılarımda o kelimeleri de detaylandırmaya çalışırım.
   Bu konular hakkında pek bilginiz yoksa eğer şimdilik sadece yazmaya devam edin. Yakın zamanda daha aydınlatıcı makaleler yazacağım, oradan sorularını bulabilirsiniz.

   Sil
 9. http://www.atatente.com Bilgiler işime yaradı teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 10. Teşekkürler. https://duadualar.blogspot.com

  YanıtlaSil