İngilizce Deyimler ve Burçlar - Blogumu Tanıt

Perşembe

İngilizce Deyimler ve Burçlar

İngilizceyi iyi anlamak ve konuşabilmek için sadece gramer kurallarını ve kelimeleri öğrenmek maalesef yeterli olmamaktadır. Anlamını bildiğinizi düşündüğünüz bir kelime, herhangi bir deyim içinde geçtiğinde anlam bakımından değişebileceği için karşınızdaki kişinin ne demek istediğini anlamama ihtimaliniz ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek için de İngilizce deyimler hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle sık kullanılan deyimleri öğrenmek, işinizi daha da kolaylaştırabilir. İngilizce deyimleri bilmek anlamanızı kolaylaştırmak gibi bir avantaj sağlamasının yanında konuşma ve yazı dilinizi zenginleştirmenize de fayda sağlamaktadır. Bu şekilde daha prestijli konuşmalar yapabilir ve yazılar yazabilirsiniz.

İngilizce deyimlerin yanı sıra İngilizce burçlar hakkındaki bilgileriniz de size genel kültür sağlayabilir. İhtiyacınız olduğu zaman kolaylıkla kullanarak, sohbetinize renk katabilirsiniz. İngilizce Burçları öğrenmek, deyimlere göre daha kolay yapılabilir. Sonuçta toplamda on iki tane burç bulunmaktadır. Bu burçlar hakkındaki tanımlara da birazcık göz atarak bu konuda yeterli bir seviyeye gelmeniz mümkündür. Bu konunun püf noktası, burçları tanımlamada kullanılan sıfatları bilmektir. Bu sıfatları bildiğiniz takdirde, istediğiniz şekilde kullanmakta özgür olursunuz.

tanıtım yazısı

İngilizce deyimlere tekrar geri dönüp kısa bir tanımını yapmamız gerekirse, iki veya daha fazla kelimeden oluşan ve oluşturdukları yeni söz öbeğiyle farklı bir anlam ortaya çıkaran sözcük topluluğuna deyim denmektedir. Mantık açısından Türkçedeki deyimlerle pek bir farkı yoktur. Aslında İngilizce deyimleri öğrenmenin gerekliliği deyimin tanımında gizlidir. Deyimler, iki veya daha fazla kelimeden oluşup eski kelimelerden “farklı” bir anlam ortaya çıkarmaktadır. Neden tanımda gizliği olduğunu anlamış olmalısınız. Bu da demek oluyor ki, bildiğiniz ve yıllarca kullandığınız bir kelime bile; deyim içerisinde kullanılarak anlamı tamamen değiştirilebilir. Anlamı değiştirilen bu kelimeyi eğer daha önceden hakkında bir bilgi öğrenmediyseniz, ilk duyduğunuzda birazcık şaşırarak anlamakta zorluk çekebilirsiniz. İşte bu tip durumları engellemek için İngilizce deyimleri öğrenmek zorundasınız. Biraz önce bahsettiğimiz duruma bir örnek verelim. Mesela “She spilled the beans” deyimi İngilizcede gayet sıklıkla kullanılan bir deyimdir. Bu deyimi daha önceden biliyorsanız bile bilmediğinizi varsayın. Cümlede spill (dökmek) ve bean (fasulye) kelimeleri geçtiği için, ayrıca siz bu deyimi bilmediğiniz için aklınızda öncelikle canlanacak durum; bu kişinin elindeki fasulyeleri yere dökmesi olacaktır. Daha sonra kafanız karışacak ve neden bahsedildiğini anlamayacaksınız veya yanlış anlayacaksınız. Fakat bu söz öbeğiyle anlatılmak istenen şey ise başka bir şeydir. Bu deyim, “Tüm sırlarını ortaya dökmek” anlamına gelir.

Ayrıca İngilizce deyimlerin değişik bir kullanılış vardır. Örneğin “put on” öbeğini ele alalım. Anlam itibariyle “koymak” demektir. Fakat siz bunu, “I put my pant on.” şeklinde kullanırsanız. Koymak fiilini başka bir anlamda, yani giymek anlamında kullanmış olursunuz. Bu tür kullanımlara açık öbeklere de İngilizce'de “idiomatic” denmektedir.

İngilizce deyimleri öğrenmenin güzel yollarından bir tanesi de, hangi anlama geldiklerine bakmak haricinde bir kerede cümle veya diyalog içerisinde kullanmaktır. Hatta günlük hayatınızda aklınıza geldiği sırada kullanarak hem pratik yapmış hem de hafızanıza kazımış olursunuz. Bu sayede, karşılaştığınız İngilizce bir deyimi anında anlayarak buna uygun bir cevap verebilirsiniz.

İngilizce deyimler hakkında hızlıca bilgiler verdik. Peki, İngilizce burçları öğrenmenin püf noktaları nelerdir? İngilizce de her burç belirgin bir özelliği ile bir veya iki kelime halinde tanımlanmaktadır. Mesela İngilizler koç burcu (aries) için “The Aggressive” yani anlayacağınız gibi agresif tanımını kullanmaktadır. Burçlar hakkındaki bu tip kısa tanımlamaları öğrenerek, genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 yorum: