Bloglara Yorum Yazarak Blogunuzu Tanıtabilirsiniz - Blogumu Tanıt

Cuma

Bloglara Yorum Yazarak Blogunuzu Tanıtabilirsiniz

Blog Tanıtımı ve Bloglara Yorum Yazmak

  Bir önceki yazımda misafir yazarlığın nimetlerinden yararlanarak blogunuzu nasıl tanıtabileceğinizi anlatmıştım. Bugün, takip ettiğiniz blog yazılarına yorum bırakma yönteminin blog tanıtımı açısından önemi üzerine değinmek istiyorum. Yorum bırakma yöntemi, bir çok blog yazarı tarafından kullanılmakta olsa bile yorum yazmanın önemi yeteri kadar bilinmiyor. Bilinse dahi yorum yazmaktan çekiniliyor veya yanlış amaçlar doğrultusunda kullanılıyor. Ayrıca blog okuma alışkanlığı çok düşük olduğu için yorum yazma fırsatı doğmuyor. Aslında blog yazılarına bırakılan yapıcı yorumlar sayesinde blogunuzu kolayca geniş bir çevreye tanıtabilirsiniz.

yorum yazmanın blog tanıtımındaki önemi

Bloglara Yorum Yazmanın Faydası Nedir?

Blogunuza Ziyaretçi Çekersiniz

  Blog yazılarına bıraktığınız yorumlar sayesinde blogunuza yeni ziyaretçiler çekebilirsiniz. Yorumlarınızın kalitesine göre ziyaretçi sayısı artacaktır. Ayrıca benzer içerikli bloglara yazacağınız yorumlar ile yorum yaptığınız blogun takipçilerini kendi blogunuza çekebilir ve yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

Blogunuzu Tanıtmış Olursunuz

  Bloglara yorum yaparak kolay ve etkili bir şekilde blogunuzu tanıtmanıza imkan sağlar. Özellikle yeni bir blog açtıysanız, çok fazla kişi tarafından tanınmadığınız için, blog yazılarına yorum bırakmak sizin için biçilmiş kaftan. 

Doğal Backlink Kazanırsınız

  Güncel ve kaliteli içerik üreten bloglara yaptığınız yorumlar size kaliteli ve doğal backlink kazandırır. Kazandığınız doğal backlinkler sayesinde Google’a blogunuzu sevdirmiş olur, değerli bloglar arasına girersiniz.

Dost Blog Yazarları Edinirsiniz

  Yorum yazmanın sanırım en güzel faydalarından biri de yorum bıraktığınız blogların yazarı ile kuracağınız etkileşim kurmaktır. Bu etkileşim sayesinde yeni dostluklar kurabilirsiniz. Kuracağınız dostluklar, blog yazarlığı yaşamınızda bir çok zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Yorum Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Benzer bloglara yorum yazın

  Blogunuzun içeriği ile alakalı makaleler yazan blogları tercih etmelisiniz. Örneğin, kişisel bir blog yazarı iseniz kişisel yazılar yazan blogları, yemek tariflerini paylaşan bir blogunuz varsa yemek bloglarına yorum yazmalısınız. Benzer bloglara yorum yazmanız hem sizin için hem de yorum yazdığınız blog için faydalıdır. Buna dikkat ederseniz yorum yazdığınız blogun takipçilerinin blogunuzu ziyaret etme olası yükselir. Bir yemek bloguna motorsiklet hakkında makaleler yazan bir blog yorum bırakırsa ne kadar dönüş sağlanır siz düşünün.

Yapıcı yorumlar yazın

  Benzer bloglar keşfettiniz. Yorum bırakmak istiyorsunuz. Fakat yazıyı okumak zor geldi o yüzden ‘’güzel bir yazı’’, ‘’muhteşem’’, ‘’elinize sağlık’’ gibi kısa yorumlar yazdınız. Bu yorumların sizin için hiç bir faydası olmamakla birlikte, makale sahibine hakaret etmiş olursunuz. Böyle yorumlar ile ne blogunuza ziyaret gelir ne de o blogun takipçileri tarafından olumlu karşılanırsınız. O yüzden yorumunuzun o makaleye bir şeyler katması gerekir. Örneğin, o makale ile ilgili benzer bir yazı önerebilirsiniz. Ya da makalede eksik gördüğünüz bir yeri tamamlayabilirsiniz. Hatta onaylamadığınız bir bölüme eleştiri bile yapabilirsiniz. Böyle yorumlar makale sahibini mutlu eder ve yorumunuzu görenler sizi merak edip profilinize girerler. Bu sayede blogunuza ziyaretçi kazanmış olursunuz. Belki de yeni sadık takipçiler kazanırsınız.

Yorumunuza linkinizi de bırakın

  Okuduğunuz makale ile ilgili benzer bir içerik hazırladıysanız muhakkak yazınızın linkini bırakın okunmasını isteyin. Blog sahibi yorumunuzu kabul edecektir. Fakat konu ile alakasız bir yazının linkini bırakmayın ya da okuduğunuz her makaleye link bırakmayın. Eğer böyle yaparsanız linkiniz spam içerik olarak algılanır ve blog sahibi sizin yorum yapmanızı engelleyebilir. O yüzden linki bırakacağınız blogu ve makaleyi iyi seçin. Tabi ki linkinizin yanına yapıcı bir yorum eklemeyi unutmayın.

Kaliteli ve güncel bloglara yorum yazın

  İnternette milyonlarca çöp site var. Hem içerikleri kopya içerik hem de en son yazıları aylar önce-belki yıllar önce- yazılmış. Böyle güncellikten uzak kalitesiz sitelere yorum bırakmak size yarardan çok zarar getirir. Her gün olmasa da belli aralıklarla içerik paylaşan, kopya içerik barındırmayan, yorumlara cevap veren ve takipçi sayısı fazla olan blogları tercih edin. Ziyaretçisine önem vermeyen bloglara yorum yazarsanız, yorumunuza cevap gelmeyince üzülürsünüz değil mi? Yukarıda takipçi sayısı çok olan bloglara yazın dedim: Buradan sadece başarılı ve uzun soluklu bloglara yorum yazın anlaşılmasın. Blog hayatına yeni giren bloglara da teşvik amaçlı ve yönlendirici yorumlar yapabilirsiniz, hatta yapın. Blog yazarlarına ne kadar çok destek çıkarsanız o kadar çok kaliteli bloglar yetişir.

Spam yorum oluşturmayın

  Yukarıdaki maddelerde biraz bahsettik, ama spam yorum oluşturmamaya dikkat çekmek için tekrardan bir madde oluşturdum. Spam içeriği açıklayacak olursak; blogunuzla hiç bir alakası olmayan bloglara yorum yazmak; sadece link bırakmak için ‘’güzel yazı’’ tarzındaki kısa yorumlar; her önünüze gelen bloga yorum bırakmak; yapıcı bir mesaj içermeden sadece linkinizi yorum kısmına bırakmak; gün içinde onlarca, yüzlerce bloga yorum yazmak birer spam yorumdur diyebiliriz. Bu davranışları sergilerseniz hem arama motorlarını gözünden düşersiniz hem de blog yazarlarını ve takipçilerini rahatsız edersiniz. Bu durum hiç bir şekilde size fayda getirmez, dahası çok büyük zararları olur. O yüzden du saydığım maddeleri yapmamaya özen gösterin.

  Bugün size blog makalelerine yorum bırakmanın öneminden ve yorum yazarken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettim. Yorum yazma yöntemini doğru ve düzenli bir şekilde kullanırsanız ziyaretçi sayınızdaki artışı farkedeceksiniz. Ayrıca blogunuzun tanınmasını sağlamış olacaksınız. Sizin de yorum yazmak hakkında eklemek istediğiniz bir şeyler varsa lütfen yorum bırakın. Yorum bırakırsanız yukarıda bahsettiğimiz tüm kazançları birlikte kazanırız değil mi:)

32 yorum:

 1. Kalemine sağlık hocam. Yorum bırakmanın önemli olduğunu düşünüyordum. Fakat söylediğin bir çok şey aklıma gelmemişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Emrullah Hocam. Biraz araştırmanın ve edindiğim tecrübelerin sonucunda böyle bir çalışma ortaya çıktı. Umarım faydası dokunur.

   Sil
 2. Çok güzel bir paylaşım olmuş, yararlı konulara değinmişsiniz teşekkürler.
  Pek çok yeni açılan blogların yorum bırakmak anlayışı çok beğendim bana da beklerim deyip link bırakmaları oldu maalesef, bu bana itici geliyor
  Uzun zamandır kendi el emeklerimi paylaştığım blogum benim evim gibi oldu uğrayan blogcanları yanımda hissi veren yorumlarını çok seviyorum sohbet tarzı yorumlar, fikir alışverişlerini ve her geçen gün yeni bir şeyler öğrenmek harika bir duygu:)
  Maalesef Ülke gündemimiz ve aileye bir torun katılımı ile blogumdan uzak kalmayı tercih ettim bir süreliğine ,çok da özledim paylaşım da bulunmayı.
  Şimdilik sadece blogcanlarımı ziyaretlerle geçiriyorum zamanı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yorumunuz için teşekkür ederim Dediğiniz gibi bir çok blog yazarı yorum olarak kısa ve faydasız cevaplar veriyorlar. Bunun sebebi de sadece kendi linklerini eklemek. Maalesef ki durum böyle.
   Blog yazarları arasında fikir alışverişi olduğu sürece blog yazmanın anlamı oluyor. Diğer türlü yaz-dur hiç bir anlamı yok açıkçası.
   Umarım vakit bulur da blogunuza içerik girmeye başlarsınız. Torununuzu da Allah analı-babalı büyütsün:)

   Sil
 3. Toner dolumu ve muadil toner satışı yapan firmanın web sitesi için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  www.marmaraburo.com

  YanıtlaSil
 4. Sizler sayesinde yeni kendi düşüncelerimde olan bloglarla tanıştım. Bloglarda sonucunda gelip geçicidir, baki olan dosluklar ve arkadaşlıklardır. Bundan dolayı yeniden TEŞEKKÜR ederim.
  Yorum konusu benim de önem verdiğim bir konudur. Kendi bloğun için bir beklenti içerisinde değilim fakat bir okur ~ yazar olarak, evet arkadaşım ben yazınızı sonuna kadar okudum ve benim düşüncelerimde bunlardır diyebilmek için, yazan kişiye emegine olan sayğımızı göstermek için yorumlarımızı bırakmalıyız düşüncesi ile hareket etmeliyiz. Biz samimi olarak okuyup yorum yazdığımızda zaten bize dönüşü mutlaka olacaktır. Backlink için değil emeğe saygı için yorum yapmak en doğru olanıdır. Elimizden geldiğince yorum bırakmak ve reklam sayfalarınada bir kez tık yapmak arkadaşlarımıza, blogger olma yolumda ve kazanç konusunda yardımcı olmuş oluruz. Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen dediğiniz gibi, blog yazarken en büyük kazancımız edindiğimiz dostlardır. Okuyuculardan alınan yorumlar da blog yazarlarını çok mutlu eder. Şahsen ben mutlu oluyorum. Yazılarının okunması ve yorum almasından kim mutlu olmaz ki. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. İyi bloglamalar,

   Sil
 5. Yeni blog sahipleri için bu şekilde faydalı bilgiler paylaşan blogları çok yararlı buluyorum. Mutlaka diğer yazılarınızı da zaman içerisinde okuyacağım. Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılarımı okumanız dileğiyle:)

   Sil
 6. teşekkürler faydalı olur inş.

  YanıtlaSil
 7. Harika bir konu olmuş ben gibi yeni başlayanları aydınlattın. Emeğine sağlık.
  Benim pazarlama ve iletişim konulu bloguma beklerim. Kobi vs... firmalara ışık tutabilir.
  Saygılarımla....

  http://prozkandemir.wix.com/ozkandemir

  YanıtlaSil
 8. Evet, bu konuya dikkat edicem.

  YanıtlaSil
 9. WEBKENTİ : Kâr amacı gütmeyen sanal bir kuruluştur. Bilgisayar / Web / İnternet / Teknoloji / Bilim / Bookmark / Blog / Yazılım / Donanım / Tavsiye Bilgiler / Cevabını Bulduğumuz Aramalar / Diğer... konularında paylaşım yapan internet gezginlerinin seyir defteridir.

  http://www.webkenti.net

  Umarım bizim blogumuzuda tanıtırsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog tanıtımı hakkında mailinize detaylı bilgilendirme gönderdim. İyi yazmalar,

   Sil
 10. Benim bloğuma hic yorum gelmiyor cokmu kötü acaba http://guzelguzelsozler.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum gelir, siz yazmaya devam edin. http://www.blogumutanit.com/2016/02/blog-tanitimindan-once.html linkteki önerileri blogunuza uygularsanız daha başarılı olursunuz.

   Sil
 11. http://muzikeglencespor.blogspot.com.tr/
  BLOGUM YENİDİR TÜM EĞLENCE KİTAP SANAT SPOR HERŞEYİ İÇEREN BİR BLOGDUR..ZAMANLA TANINIRSA ZİYARETÇİLERİMİZ ARTARSA ÇOK HARİKA ŞEYLER BULACAKSINIZ..

  YanıtlaSil
 12. Güzel bir yazı demekten kendimi alamadım :) merak ettiğim bişey var. Yorum bırakırken yorumlama biçimi olarak google profilimizi mi kullanalım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. İstediğiniz biçimi kullanabilirsiniz.

   Sil
 13. http://tepetaklakblogger.blogspot.com.tr/ lütfen takıpte kalın

  YanıtlaSil
 14. Tebrik ederim çok güzel bir paylaşım olmuş. http://www.okunur.net

  YanıtlaSil
 15. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 16. Hocam bir blogun tanıtımında birçok etken rol oynamaktadır. Bu etkenler içerisinde blogunuzla benzer içeriğe sahip olan bloglara yapılacak kısa da olsa bilgilendirici yorumlardır. Burada anlattıklarınız her blogger için son derece yapısı SEO taktikerinden birinin özeti gibi. Çok faydalı olmuş klavyenize sağlık :)

  https://blog-defteri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 17. Harika bir yazı olmuşş. Adeta bir rehber niteliğinde çok teşekkür ederim. Ve bu da benim Kültür Sanat ve Edebiyat ile ilgili olan bloğum https://dilhanemiz.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 18. Yazınız çok güzel ve bilgilendirici. https://sosyopatic.blogspot.com.tr/ bu benim bloğum yorum ve önerilerinizi bekliyorum ;)

  YanıtlaSil
 19. https://dkmakeup.blogspot.com.tr/ bilgilendirici ürün incelemeleri bulunmakta daha çok yeni takip ederseniz beraber büyüyebilirz :)

  YanıtlaSil
 20. http://adnanoztas.blogspot.com.tr/ teşekkürler yazınız için ..

  YanıtlaSil
 21. Ben de bu alanda henüz yeniyim. Adım adım geliştirmeye çalışıyorum. Doğrusu yazınızdan çok faydalandım.

  Evet, reklam yapmak ve takipçi sağlamak için yapıldığı açık olan yorumlar, itici görünüyor. Herkesin ihtiyacı ve görmek istediği şeyse ortada: samimiyet!

  Mutlu günler dilerim.

  Sema BİLGİN

  YanıtlaSil
 22. Blog sahipleri ve yeni blog açanlar için çok faydalı bir yazı olmuş. Bende blog hesabı açtım. Birçok kişiye fayda sağlayacak ve fikir verecek konular paylaşıyorum. Sayfamı ziyaret ederseniz çok sevinirim. https://bilgibulutuuu.blogspot.com/

  YanıtlaSil