Özgün İçerik Nasıl Yazılır? Blog Tanıtımı'ndaki Önemi Nedir?

Özgün içerik Oluşturma

Özgün İçerik ile Blogunuzu Tanıtın

Blog yazarlığında en çok üzerine vurgu yapılan, blogun olmazsa olmazı olarak kabul edilen özgün içerik; seo, blog değerleri ve okuyucu üzerindeki etkileri kadar blogunuzun tanınmasında da büyük bir rol oynar. Özgün içerik kavramını anlayan ve başarılı bir şekilde uygulayan bloglar, geniş bir kitle tarafından takip edilir; içerikleri çeşitli ortamlarda paylaşılır ve bir çok kişi tarafından elle gösterilen bir blog haline dönüşürler. Bu yazımda Özgün İçerik Nedir, Blog Tanıtımındaki Yeri Nedir, Nasıl Üretilir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Özgün İçerik nedir?

  Özgün içeriği kopya içerikten uzak, tamamen kendimize ait, okuyucuya faydalı yazılar olarak tanımlayabiliriz. Özgün içerikte orijinallik ön plandadır. Okuduğumuz makalelerden kopyaladığımız, alıntılarla dolu ve faydasız bir yazılar, özgün olmaktan uzaktır. Peki özgün olmak, daha önce yazılmamış bir yazı yazmak mıdır? Tabi ki de değildir. Bir konu üzerinde yüzlerce makale olabilir. Örneğin, özgün içerik hakkında yüzlerce yazı yazıldı, belki daha fazla. O zaman şu anda okuduğunuz makale özgün değil mi? Eğer bu makaleyi kendi cümlelerimle, tecrübelerimle ve kendi tarzımla yazmasaydım, özgün olmayacak, sadece aynı bilgilerin tekrarlanmasından ibaret kopya bir içerik olacaktı.

Özgün İçerik Nasıl Üretilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Özgün içerik oluşturmak için, orijinallik gerekir. Yani yaratıcı bir fikirle yazmaya başlanması gerekir. Okuduğunuz bir makalenin özetini çıkarır yazarsanız, aynen kopyalarsanız ya da bir kaç cümlesini değiştirip de yazarsanız oluşturduğunuz içerikte özgünlükten eser yoktur. Ayrıca kendi üslubunuz ile yazacağınız bir içerik, taklit edilerek yazılan içerikten çok daha etkileyicidir.

  Yazınızı yazmadan önce o konu üzerinde yazılan makale varsa okumanızda fayda vardır, hatta okuyun. Eksiklikleriniz görürsünüz, bakış açınız genişler. Daha sonra yazınızın başlığını belirleyin. İçeriğiniz kadar başlığınızın da özgün ve etkileyici olması önemlidir. Unutmayın okuyucular başlığınızı etkileyici bulursa yazınızı okumaya başlarlar.

  Başlığınızı seçtiniz ve okuyuculara faydalı bir içerik ürettiniz. Şimdi sıra yazınızı görsel, video, anket vb. ile süslemekte. Günümüzde görsel ve videonun ne kadar güçlü olduğunu söylememe gerek yok. Seçeceğiniz ilgi çekici, özgün görseller ve videolar ile içeriğinizi okuyucunun seveceği bir şekle sokmanız gerekir. İçeriğiniz ne kadar faydalı olursa olsun, düz bir metin olarak yazıldığında okunma ihtimali düşer ve renksiz olur. 

  Özgün ve faydalı bir içerik ürettiniz, başlık eklediniz, görsel ve video ile yazınızı desteklediniz, bu kadarla yetiniyor muyuz? Tabi ki hayır. Sosyal medya hesaplarınızdan içeriğinizi olabildiğince fazla kişiye ulaştırmaya çalışıyorsunuz.

farklı içerik yazarak blogunuzu tanıtabilirsiniz

Blog Tanıtımı ve Özgün İçerik

  Blog yazarlığında nasıl özgün içerik önemliyse, blog tanıtımında da özgün içerik üretmek o kadar önemli. Blogunuzun tanınmasını istiyorsanız öncelikle özgün/yaratıcı/orijinal yazılar yazmalısınız. Kendi tarzınızı ortaya koymalısınız. Bir imaj yaratmalısınız ki okuyucular blogunuza aşina olsun. Sizin tarzınızı beğensin, ona alışsın ve blogunuzu takip etmeye devam etsin. Özgünlüğe önem vermezseniz, başka bloglardan içerik hırsızlığı yaparsanız internet aleminin ücra köşelerinde yer alırsınız. Zaten Google’da kopya içerik yayınlayan blogları aramalarda gerilere itiyor.

  Eğer blogunuzu tanıtmak, hızlı bir şekilde Google aramalarında en üst sıralara çıkarmak istiyorsanız, daha önce hiç yazılmamış bir konu üzerine yazın ya da yazılan bir konuda değinilmemiş bir noktaya siz değinin. Daha önce yazılmamış ve ilgi çekici bir konu keşfederseniz, hızlı bir şekilde blogunuz tanınır. Bu durumu örnek vererek açıklamak istiyorum:

  Kişisel blogumda, Güldür Güldür Show skeçlerinden bir kaçını, okuyucularımın isteği üzerine metin haline çevirdim. İnternet üzerinde skeçlerin yazılı hali bulunmadığından Google’da ‘’güldür güldür skeç metinleri’’ diye arattığınızda ilk sırada benim blogum çıkar. Çevirdiğim skeçlerden hatırı sayılır ziyaretler aldım, takipçiler kazandım. İşte bu yüzden özgün içerik bu kadar önemli. Hele yukarıda belirttiğim gibi üzerine değinilmemiş bir konu yazarsanız kısa sürede tanınır hale gelirsiniz.

  Bu yazımda özgün içeriğin ne olduğundan, nasıl oluşturulduğundan ve oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettim. Ayrıca blogunu tanıtmak isteyenlerin özgün içeriğe önem vermesi gerektiğini belirttim; mümkünse daha önce yazılmamış bir konu üzerine yazmalarını tavsiye ettim. Siz de bu yazıya katkıda bulunmak isterseniz, yorum bırakın.
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

4 yorum :

 1. Bana göre bir blog istediği kadar yazı paylaşsın eğer özgün bir yazı değilse yani başka sitelerden kopyala yapıştır yaparak yazılar ekliyorsa yani özgün içerikler olmadığı sürece bir yerlere gelemez belki ziyaretçisi olur ama süreklilik olmaz, eğer bir blog yazarı bloguna gelen ziyaretçilerin devamlılığını sağlamak istiyorsa kesinlikle özgün yazılar yazmalıdır sağdan soldan alınma yazılar eklememelidir. Tabi ki bazen olabilir ama mutlaka kaynak belirtmelidir. Güzel bir makale olmuş özellikle yeni başlayan arkadaşlar için eline sağlık kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarlığı denilince akla ilk özgün içerik geliyor ve sizin gibi bir çok blog yazarı özgün içeriğin öneminden çok kez bahsediyor. Kopya içerik ile hiç bir başarı elde edilemeyeceği defalarca söylense de malesef hala kopya içerik ile yollarına devam ediyorlar. Dediğiniz gibi bir süre başarılı olduklarını sanacaklar fakat emek vermeden başarının gelmeyeceğini bir gün anlayacaklar. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Blog yazmaya başlarken aldığım ilk tavsiye zaten özgün yazı oluşturmaktı. Yazmaya başladığımdan bu yana özgün yazının faydalarını aldığım tıklanma sayısından ve okuma sayısından anlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgün makale yazmaya dikkat edenler her zaman başarılı olur. Birçok örneği mevcut zaten.

   Sil