Bir Çevirmenin Dünyası - Çeviri Blogu Tanıtım Yazısı - Blogumu Tanıt

Perşembe

Bir Çevirmenin Dünyası - Çeviri Blogu Tanıtım Yazısı

Blog Adı: Bir Çevirmenin Dünyası
Kategori: Edebiyat Blogu
Blog Linki: https://bircevirmenindunyasi.wordpress.com/

Blog Tanıtımı

  Bir Çevirmenin Dünyası, bir çevirmen olarak yaşadıklarımı paylaşmak üzere kuruldu. Yazı yazmayı çok sevdiğimi bilen kızım “Sana bir blog hazırlayalım,” dedi ve yola çıktık. Başta çevirilerimi, çeviri aşamasında yaşadıklarımı, hissettiklerimi, bir kitabın yayına hazırlanma aşamasını paylaşmak ve çeviri hatalarına değinmekti. Kimsenin farkında olmadığı, dil bilen herkesin yapacağının sanıldığı, meslek olarak görülmeyen bir iş için bir nebze de olsa farkındalık yaratmak istiyordum. Çevirmenlerin hiç değer görmediği bir kitleye tepkiydi belki de yaptığım.

Bir Çevirmenin Dünyası - Blog Tanıtımı

  Ancak zaman içinde okuduğum kitapları, yaşadıklarımı paylaşmaya başladım. Yeri geldi gündeme sessiz kalamadım. Ağırlıklı olarak hâlâ çeviri ve kitap konularında yazıyor olsam da blogum kişisel bir paylaşıma dönüştü.

  İlk yola çıktığım amaçlardan biri, yani farkındalık yaratmak, oldukça işe yaradı aslında. Önceden çevirmenle hiç ilgilenemeyen; kitaplar ellerine geçene kadar nasıl bir aşamadan geçtiğinin, ne zorluklar yaşandığının, uykusuz geceleri, stresin, yorgunluğun farkında olmayan okurların bir kısmı buna dikkat etmeye başladı. Çevirmen adını ağzına almayan kitap bloggerları artık adımızı yazıyor ve çeviri hakkında yorum yapıyorlar. Elbette hepsi değil, daha çok yolumuz var. Ama başlamak bitirmenin yarısıdır demişler. Şimdi sıra çevirmene saygı duymayan yayınevleri… Maalesef var ve ben el birliği ile bunu da başaracağımıza inanıyorum.

2 yorum:

  1. Cevirmenlik kitap dunyasinin en onemli en dikenustu parcasi bence..bunee yaaa diye ara verdigim ve birakmama prensibiyle mecburen okudum birsuru kitap var..cok onemli bir okdar minnos mesleginizde basarilar..biiz kitap hastalari size muhtaciz zira..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler. Sizin gibi düşünen okurların artması dileğiyle. Sevgiler.

      Sil